• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wielkopolskim

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wielkopolskim został utworzony  z dniem 1 września 2016 roku. W skład Zespołu weszły:

• Przedszkole Samorządowe w Borku Wielkopolskim z oddziałami zamiejscowymi w Wycisłowie i Zalesiu.
        • Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim wraz ze Szkołą Filialną im. Edmunda Bojanowskiego w Wycisłowie i Szkołą Filialną w Zalesiu.

•

Z dniem 1 września 2019 roku w skład Zespołu weszły:

• Liceum Ogólnokształcące w Borku Wielkopolskim.
        • Branżowa Szkoła I stopnia w Borku Wielkopolskim.

Z dniem 1 września 2019 roku  Przedszkole Samorządowe w Borku Wielkopolskim z oddziałami zamiejscowymi w Wycisłowie i Zalesiu zostało przekształcone w:

• Przedszkole Samorządowe w Borku Wielkopolskim.
        • Przedszkole Samorządowe w Wycisłowie.
        • Przedszkole Samorządowe w Zalesiu.

•

Wszystkie nowo utworzone przedszkola weszły z dniem 1 września w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim.

Opracowanie: Władysław Hałas

• Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim

• W 1451 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o szkole parafialnej przy kościele na Zdzieżu. W dnu 3 września 1897 roku oddano do użytku gmach szkoły, budynek piętrowy z 6-cioma klasami przy ul. Dworcowej. Pierwszym rektorem szkoły był Stanisław Mielcarski. W 1939 roku podczas Zjazdu Powstańców Wielkopolskich  w Borku Wlkp. postanowiono szkole nadać imię Władysława Jagiełły. Niestety wybuch II wojny światowej zniweczył te zamiary. W 1981 roku przystąpiono do budowy nowej szkoły, a w 1984 roku zrealizowano przedwojenne postanowienie  i szkoła nosi nazwę Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły. 29 grudnia 1987 roku zakończono budowę nowego obiektu, a po feriach zimowych rozpoczęto zajęcia już w nowym budynku. Jednak uroczyste otwarcie nowej szkoły, podczas którego szkoła otrzymuje sztandar nastąpiło w maju 1988 roku. Od września 1999 roku do czerwca 2002 roku w budynku szkoły podstawowej na II piętrze mieściło się także Gimnazjum. We wrześniu 2004 roku rozpoczęto prace termoizolacyjne, które zakończono w 2006 roku. W dniu 9 lutego 2016 roku przekształcono Szkołę Podstawową im. Edmunda Bojanowskiego w Wycisłowie w Szkołę filialną im. Edmunda Bojanowskiego w Wycisłowie oraz Szkołę Podstawową w Zalesiu w Szkołę filialną w Zalesiu i z dniem 1 września 2016 roku przyporządkowano organizacyjnie Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim. Również z dniem 1 września 2016 roku Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim wraz ze Szkołą filialną im. Edmunda Bojanowskiego w Wycisłowie i Szkołą filialną w Zalesiu oraz utworzonym Przedszkolem Samorządowym w Borku Wielkopolskim z oddziałami zamiejscowymi w Wycisłowie i Zalesiu weszła w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim. W dniu 12 maja 2016 roku ustalono plan publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Borek Wielkopolski i określono ich obwody. Do obwodu Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim wraz ze Szkołą filialną im. Edmunda Bojanowskiego w Wycisłowie i Szkołą filialną w Zalesiu od 1 września 2016 roku należą: 1.Miasto Borek Wielkopolski, 2.Bruczków, 3.Brześnica (Gmina Dolsk), 4.Cielmice nr 11 i 12, 5.Dąbrówka, 6.Dorotów, 7.Frasunek, 8.Grodnica, 9.Jawory, 10.Jeżewo, 11.Karolew, 12.Koszkowo, 13.Liż, 15.Osówiec, 16.Siedmiorogów Pierwszy, 17.Skoków, 18.Skokówko, 19.Stawiszyn, 20.Strumiany, 21.Studzianna, 22.Trzecianów, 23.Trzecianów Osiedle, 24.Ustronie, 25.Wroniny, 26.Wycisłowo, 27.Wygoda, 28.Zacisze, 29.Zalesie.

Opracowanie: Władysław Hałas