• Konkurs- ENGLISH AROUND US.

• W marcu w naszej szkole odbył się konkurs zatytułowany ENGLISH AROUND US (ANGIELSKI DOOKOŁA NAS). Polegał on na tym, że na kartce bristolu należało nakleić 20 opakowań/etykiet po produktach (np. produktach spożywczych lub środkach czystości) ze słowami w języku angielskim (nazwami tych produktów) i przetłumaczyć je na język polski tworząc w ten sposób mini słownik.  Konkurs przeznaczony był dla klas 4-6. Spłynęło 27 prac.

Spośród tych osób zostali wyłonieni następujący zwycięzcy:

• I miejsce- Martyna Roszak 6s,
          • II miejsce-  Julia Adamkiewicz 6c,
          • III miejsce- Zuzanna Witkowska 6a.

Serdecznie gratulujemy! W jury zasiadła pani Katarzyna Skorupka i pan Marcin Busz- nauczyciele języka angielskiego oraz pani  Mirosława Paździerska- nauczyciel plastyki. Organizatorami konkursu były nauczycielki języka angielskiego: pani Marzena Kocur, pani Angelina Kozłowska oraz pani Michalina Polaszek. Nagrody zasponsorował Samorząd Uczniowski. Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

/-/Michalina Polaszek

• Kolejny sukces Wiktorii.

• Po raz kolejny Wiktoria Łopatka uczennica klasy 8b została laureatką konkursu matematycznego. Tym razem stanęła na podium, uzyskując trzeci najlepszy wynik w międzywojewódzkim konkursie Złota Żaba. Konkurs jest formą pracy z uczniem zdolnym i ambitnym, który łącząc wiedzę z umiejętnością niestereotypowego myślenia, poszukuje alternatywnych rozwiązań. Organizatorzy chcą docenić tych, którzy wykażą się intelektualną odwagą, wyobraźnią oraz umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań problemów. 13 marca br. w Swarzędzu rozwiązywała zadania w II już etapie tego konkursu, będąc jedną z 69 uczestników – najlepszych z województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Ostatnie osiągnięcia nie pozwalają jednak Wiktorii spocząć na laurach. Dalej chce się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę o kolejne zagadnienia ze szkoły średniej. Jest ambitną, młodą osobą, która coraz wyżej stawia Sobie poprzeczkę i ciężko pracuje na kolejne sukcesy.

Gratulujemy.

/-/Małgorzata Paszkowiak

• Święto Chrztu Polski.

• Dziś, 14 kwietnia, obchodzimy Święto Chrztu Polski!1055 lat temu Mieszko I przyjął chrzest, tym samym wprowadzając Polskę w krąg i dziedzictwo cywilizacji łacińskiej. Co kierowało księciem - prawdziwa wiara czy interes polityczny?

Narodowe Centrum Kultury wyprodukowało film dokumentalny w reżyserii Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”, czyli „Książę Mieszko Ochrzczony”. Film przedstawia Chrzest Mieszka I widziany oczami Amerykanina, historyka Philipa Earla Steele'a z Idaho.

Zafascynowany historią Polski Amerykanin podąża śladami Mieszka i przeprowadza dowód swej tezy, że Polacy od lat trwają w, dawno na Zachodzie odrzuconym, materialistycznym dogmacie burkhardowskim, jakoby jedyną motywacją władców była zimna kalkulacja polityczna i cywilizacyjna. Tezę jego potwierdza kilku innych naukowców, że Mieszko po prostu uwierzył w Boga, uwierzył w Chrystusa jako Boga. Podobnie jak Konstantyn Wielki.

Film zrealizowano w Idaho (USA), w Rzymie, Poznaniu, Gnieźnie, Podkowie Leśnej, Warszawie, na Ostrowie Lednickim. Zawiera też ostatni wywiad, swoisty testament Ojca Jana Góry (nagrany kilka tygodni przed jego śmiercią). W filmie zobaczymy też inscenizację Chrztu Mieszka zrealizowaną w romańskiej rotundzie z udziałem aktorów i rekonstruktorów.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia, trwającego godzinę lekcyjną, filmu edukacyjnego. Zachęcamy nauczycieli do wykorzystania materiału na lekcjach historii czy godzinie wychowawczej. To ciekawe spojrzenie na niezwykle ważne i przełomowe wydarzenie w dziejach Polski stanowi nie tylko atrakcyjną propozycję dla uczniów, ale też może stać się punktem wyjścia do interesujących dyskusji.

Wielkopolski Kurator OświatyRobert Gaweł

• Pomagamy Marcie Szymańskiej.

• Dnia 23.04.2021 roku odbędzie się Kiermasz Pomagaj z Pasją. Środki zebrane podczas kiermaszu przeznaczone zostaną na leczenie Marty Szymańskiej, mieszkanki naszej gminy, która choruje na chłoniaka złośliwego BNO. Zachęcam Was drodzy uczniowie do włączenia się w akcję charytatywną. Możecie to uczynić poprzez przekazanie fantów na kiermasz. Aby ratować najwyższą wartość jaką jest ludzkie życie, przekaż coś, co stanowi dla Ciebie Wartość. Mogą to być nowe lub w bardzo dobrym stanie książki, gry, puzzle, pamiątki, kolekcje. Miejsce zbiórki - oznakowana skrzynka w holu M-GOK. PODZIEL SIĘ SWOJA PASJĄ.

/-/Michał Szczepaniak

• Informacja dotycząca konsultacji.

• Konsultacje odbywać się będą w każdym tygodniu (określony dzień i godzina). Dodatkowo konsultacje z języka angielskiego z p. M. Krzykowską dodatkowo w każdą środę o godzinie 8.00. Zgłoszenie przez aplikacje Teams na indywidualnym czacie dyrektora.