• List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
        • List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

        • Data publikacji: 20.11.2024

           

          Szanowni Państwo,

          Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – dzień, który skłania do refleksji nad rolą dzieci w naszym życiu i nad tym, jak my, dorośli, możemy wspierać ich rozwój.

          Każde dziecko ma swoje niezbywalne prawa – do miłości, bezpieczeństwa, szacunku, nauki, zabawy i bycia wysłuchanym. Te prawa przysługują im zawsze, niezależnie od wyników w nauce, zachowania czy naszych oczekiwań. To właśnie ich przestrzeganie buduje w dzieciach poczucie wartości i pozwala im wzrastać w pewności siebie.

          Dzieci są nie tylko przyszłością – są ważne tu i teraz. Wnoszą do naszego życia energię, ciekawość świata i szczerość, które przypominają nam, co naprawdę się liczy. Jednocześnie to właśnie one będą tworzyć świat, w którym wszyscy będziemy żyć. To, jakie fundamenty im teraz zapewnimy, czego ich nauczymy, co im przekażemy, będzie miało ogromny wpływ na ich dorosłe a nasze przyszłe życie.

          Dzieci to przyszli twórcy świata, w którym wszyscy będziemy żyć. W ich rękach spoczywa przyszłość, ale to my, dorośli, odpowiadamy za to, jak ją przygotujemy.

          Nasza rola jako dorosłych polega nie tylko na nauczaniu i wyznaczaniu granic, ale też na dawaniu przestrzeni do podejmowania decyzji i uczenia się odpowiedzialności – także poprzez popełnianie błędów. Choć czasem trudno nam zaakceptować wybory dzieci, musimy pamiętać, że to właśnie w tych chwilach zdobywają doświadczenie, które przygotowuje je do życia.

          Drodzy Uczniowie,świat potrzebuje Waszej odwagi, marzeń i pomysłów. Nie bójcie się próbować, nawet jeśli coś się nie uda – to część nauki. Pamiętajcie, że jesteście ważniejsi, niż czasem Wam się wydaje.

          Szanowni Państwo,nie zapominajmy, że dzieciństwo to pełnoprawny czas życia, który może i powinien być wartościowy i piękny. Naszym wspólnym obowiązkiem jest sprawić, by każde dziecko mogło przeżyć ten czas w poczuciu miłości i bezpieczeństwa, ucząc się jednocześnie, jak stawać się odpowiedzialnym i szczęśliwym człowiekiem.

          Nauczymy się dostrzegać w dzieciach nie tylko uczniów, ale przede wszystkim ludzi – z ich marzeniami, emocjami i potencjałem.

          Wielkopolski Kurator Oświaty

          /-/dr Igor Bykowski

      • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka u Tygrysków.
        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka u Tygrysków.

        • Data publikacji: 19.11.2024

           

          15 listopada przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to obchodzimy na pamiątkę najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, czyli Konwencji o prawach dziecka. Dzieci dowiedziały się jakie mają prawa, ale też jakie mają obowiązki. Jednym z najważniejszych praw dziecka jest prawo do nauki i zabawy. Nauka poprzez zabawę to połączenie „przyjemnego z pożytecznym”, dlatego przedszkolaki utworzyły album o prawach dziecka. Na zakończenie dnia obejrzały bajkę edukacyjną „Ola i Prawa dla dzieci”. Zajęcia realizowane w ramach projektu edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe”.

          /-/Ilona Bogdańska

      • List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
        • List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

        • Data publikacji: 18.11.2024

           

          „Każdy człowiek nosi w sobie inny kolor świata. Tolerancja to sztuka widzenia całego obrazu." 

          Szanowne Nauczycielki,Szanowni Nauczyciele,Drogie Uczennice,Drodzy Uczniowie,Szanowni Rodzice,

          dziś, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, piszę do Was z nadzieją i wdzięcznością, myśląc o świecie, który wspólnie tworzymy. Tolerancja to nie tylko słowo. To postawa. Siła. Wybór. Wybór, który podejmujemy każdego dnia, kiedy decydujemy się traktować drugiego człowieka z szacunkiem i godnością, nawet gdy różni się od nas w każdym możliwym aspekcie. Tolerancja to ciepło ludzkiej dłoni wyciągniętej do kogoś, kto czuje się inny. To spojrzenie, które nie ocenia, ale widzi. To serce, które pyta „kim jesteś?" zamiast mówić „nie pasujesz". W świecie pełnym napięć, niepokojów, granic i murów, tolerancja to więcej niż słowo; to fundament porozumienia, wzajemnego szacunku i pokoju. To wartość, która pozwala budować mosty tam, gdzie kiedyś były mury.

          Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. Świat staje się coraz bardziej złożony, a różnice między ludźmi bardziej widoczne niż kiedykolwiek. Moglibyśmy pozwolić, by te różnice nas podzieliły, ale wtedy przegralibyśmy wszyscy. Możemy też zrobić coś większego, ale trudniejszego – nauczyć się dostrzegać w tych różnicach nie zagrożenie, ale nadzieję na lepsze jutro i piękno, bo różnorodność jest darem, który czyni świat pełniejszym, bogatszym i bardziej kolorowym.

          Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele,placówki, które prowadzicie, to nie tylko miejsca nauki, ale też często miejsce schronienia. To przestrzenie, w których dzieci uczą się nie tylko, jak rozwiązywać równania czy pisać wypracowania, ale przede wszystkim – jak być przyzwoitym człowiekiem. To w szkole kształtuje się przyszłość, a ta przyszłość może być lepsza, jeśli młodzi ludzie zrozumieją, że tolerancja jest warunkiem pokoju. Każdego dnia w Waszych klasach rozwijają się młode umysły, ale co ważniejsze – także ich serca.To Wy pokazujecie, że różnorodność jest bogactwem, a nie przeszkodą. Dzięki Waszemu przykładowi dzieci uczą się szanować, pytać i słuchać. Dziękuję Wam za każde cierpliwe wyjaśnienie, za każdą rozmowę, która uczy dzieci, że każda opinia, każda historia jest ważna.

          Drodzy Rodzice,to od Was dzieci uczą się pierwszych lekcji o świecie. Wasze słowa, spojrzenia, gesty, decyzje uczą, co to znaczy być przyzwoitym człowiekiem. Kiedy pokazujecie dzieciom, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na to, skąd pochodzi, jak wygląda, w co wierzy, kogo kocha – kształtujecie pokolenie, które nie będzie bało się różnic, ale będzie w nich dostrzegało piękno. W Waszych rękach jest przyszłość pełna zrozumienia i empatii. Dziękuję Wam za każdy trud, za każdą rozmowę, która zaczyna się od słów: „Spróbujmy zrozumieć”.

          Drodzy Uczniowie, to Wy jesteście nadzieją, o której chcę dziś mówić najgłośniej. To Wy zdecydujecie, jak będzie wyglądał świat, kiedy przejmiecie w nim stery. W Waszych rękach leży wybór, czy podzielicie się życzliwością, czy zranicie kogoś słowem, czy wybierzecie otwarcie, czy zamknięcie. Tolerancja wymaga odwagi – to nie jest łatwa droga. Łatwo jest kogoś odtrącić, śmiać się z tego, czego nie rozumiemy, odwrócić wzrok. Prawdziwa siła polega na tym, by powiedzieć: „Jesteś inny, ale jesteś ważny. Jesteś mile widziany.”

          Tolerancja to codzienne wybory – w szkole, na ulicy, w domu, w internecie. To moment, kiedy widzisz kogoś samotnego i zapraszasz go do rozmowy. To chwila, gdy ktoś mówi coś, co jest inne od tego, w co Ty wierzysz, a Ty nie przerywasz, tylko słuchasz. To odwaga, by wstać i powiedzieć „Stop”, kiedy ktoś jest krzywdzony. To te małe rzeczy – uśmiech do kolegi, który czuje się samotny lub koleżanki; słowo, które powstrzyma wyśmiewanie; ręka, która pomoże komuś wstać.

          Dziś chcę Wam wszystkim powiedzieć „dziękuję". Dziękuję tym, którzy uczą tolerancji, tym, którzy codziennie żyją nią w swoich decyzjach, i tym, którzy walczą o to, by świat był miejscem dla każdego. Dziękuję Wam za każdą życzliwość, za każde „rozumiem” i każde „jestem tu dla Ciebie”. Dziękuję każdemu z Was, kto codziennie wnosi do tego świata więcej dobra. Każdemu, kto uczy, że bycie innym to nie powód do wstydu. Każdemu, kto potrafi słuchać, zrozumieć i wyciągnąć rękę.

          Świat będzie zawsze pełen różnorodności. To, czy uczynimy z tego chaos, czy harmonię, zależy od nas. Możemy sprawić, by ludzie czuli się bezpieczni w swojej wyjątkowości. Możemy stworzyć świat, w którym nikt nie będzie się bał być sobą.

          Niech dzisiejszy dzień będzie przypomnieniem, że budowanie lepszego świata zaczyna się od najmniejszego gestu, od pojedynczego człowieka, od Ciebie i ode mnie. Każdy z nas ma w sobie siłę i moc, by zmieniać coś na lepsze - w naszych sercach, w domach, w szkołach.

          Nie bójmy się być dobrzy.

          Z wiarą w dobro i wdzięcznością za to, co możemy wspólnie stworzyć,

          Wielkopolski Kurator Oświaty

          /-/dr Igor Bykowski

      •  XIX Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy w Pogorzeli.
        • XIX Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy w Pogorzeli.

        • Data publikacji: 18.11.2024

           

          15 listopada reprezentacja siódmoklasistów naszej szkoły wzięła udział w XIX Konkursie Matematyczno- Przyrodniczym.  Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Uczniowie stanęli do rywalizacji z młodzieżą z klas ósmych oraz pierwszych i drugich klas szkół ponadpodstawowych. Konkurs składał się z pięciu części i sprawdzał wiedzę uczniów z matematyki, biologii, chemii, fizyki oraz geografii.  Uczniowie naszej szkoły poradzili sobie bardzo dobrze.

          Laureatami III miejsca zostali: Kacper Demski, klasa 7a oraz Samuel Madzia, klasa 7b. Wyróżnienie otrzymał Patryk Piętak, klasa 7b.

          Laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu!

          /-/Marcelina Kuczyńska

      • Akcja „Razem dla Iwony” .
        • Akcja „Razem dla Iwony” .

        • Data publikacji: 18.11.2024

           

          Drodzy Rodzice i Uczniowie,

          Od dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę wyrobów rękodzieła, którymi możecie się pochwalić i przekazać na zacny cel. Zebrane przedmioty będą sprzedawane podczas kiermaszu w dniu 05 grudnia.

          Jeśli jesteś ukrytym artystą, który tworzy piękne rzeczy i masz ochotę podzielić się swoja pasją, to nadarza się wspaniała okazja.

          Od dzisiaj do 04 grudnia, można przynosić własnoręcznie wykonane rzeczy do Sali 115, do pani Magdy Baran.

          Każda praca powinna być opisana nazwiskiem.

          Oprócz tego, można również przekazać artykuły (tylko nowe), które posiadacie w domu i nie są wam potrzebne. Dla nich będzie przygotowane osobne stoisko.

          Dla cukierników mamy propozycję upieczenia na dzień 05 grudnia pierników lub ciast piernikowych. Chętni również proszeni są o zgłaszanie do 04 grudnia.

          Podsumowując do 04 grudnia:

          1. Przynosimy własne dzieła
          2. Przekazujemy niepotrzebne nowe rzeczy
          3. Zgłaszamy chęć upieczenia słodkości

          Akcja „Razem dla Iwony” trwa.

          /-/Magdalena Baran

      • Kolonie letnie "Jarosławiec 2025"-aktualna lista.
        • Kolonie letnie "Jarosławiec 2025"-aktualna lista.

        • Data publikacji: 18.11.2024

           

          Przypominamy, że trwają zapisy na kolonie letnie w 2025 roku, które odbędą się w Jarosławcu. Szczegóły po kliknięciu na baner z prawej strony z napisem "KOLONIE 2025". Dotychczas na kolonie zapisani zostali:

          1. Hałas Maja
          2. Majchrzak Julia
          3. Szydłowska Lena
          4. Gendera Ryszard
          5. Gendera Maria
          6. Kubaszewska Maja
          7. Kubaszewska Marcelina
          8. Marcinkowska Amelia
          9. Frąckowiak Antonina
          10. Hliwa Suzanna
          11. Wika Marcelina
          12. Biernat Agata
          13. Adamkiewicz Igor
          14. Filipiak Livia
          15. Małecka Amelia
          16. Zarzycki Franiszek
          17. Banaszek Antoni
          18. Marchlewska Alicja
          19. Eisop Maja
          20. Norman Aleksandra
          21. Szydłowska Lena
          22. Filipika Livia
          23. Hackiewcz Lena
          24. Godniak Barbara

          Na dzień 18.11.2024 roku pozostało 28 wolnych miejsc.

           

          /-/Władysław Hałas