• Śp.Gabriel Szczepaniak-pożegnanie.
        • Śp.Gabriel Szczepaniak-pożegnanie.

        • W dniu 3 października 2021 roku dotarła do nas wiadomość o śmierci Gabriela Szczepaniaka. Każde odejście z tego świata bliskiej nam osoby napawa smutkiem i żalem. Dlatego jest nam niezmiernie przykro, że musimy mówić  o Gabrielu w czasie przeszłym.

          W imieniu Pana Burmistrza Marka Rożka wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego oraz całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim pragnę skierować ostatnie pożegnalne słowa  do wszystkich, którzy przybyli pochylić się nad trumną zmarłego. On wie, jak żył i co czynił, ale nawet tam z góry miło jest słyszeć dobre słowo o sobie.

          Świętej Pamięci Gabriel Szczepaniak urodził się 22 lutego 1936 roku w Gostyniu. To tam w szkole podstawowej zdobywał pierwszą szkolną wiedzę, która doprowadziła Go do zawodu nauczycielskiego. Dalszą swoją edukację kontynuował również w Gostyniu, uczęszczając do liceum ogólnokształcącego, które ukończył w 1955 roku. Kwalifikacje nauczycielskie uzyskał  na Państwowym Kursie Nauczycielskim  w 1956 roku. Jednak już rok wcześniej, bo w 1955 roku rozpoczął pracę nauczycielską jako przewodnik Organizacji Harcerskiej. Od 1 lipca 1955 roku pracował w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu, od 1 września 1955 roku w Szkole Podstawowej w Szelejewie i od 1 października 1955 roku w Szkole Podstawowej w Bodzewie. Od 1 września 1956 roku związał się na cały dalszy okres pracy zawodowej ze Szkołą Podstawową im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim, w której pracował aż do przejścia na emeryturę w 1985 roku. Należy podkreślić, że w czasie pracy zawodowej podnosił swoje kwalifikacje pedagogiczne, uzyskując w 1976 roku tytuł magistra na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

          Świętej Pamięci Gabriel Szczepaniak cieszył się wielkim autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym. Wychował rzesze młodzieży, dla której był wzorem. Wielu jego wychowanków poszło w Jego ślady, kończąc AWF i zostało nauczycielami. Wielu z nich przybyło dzisiaj na tę smutną uroczystość, żeby Go pożegnać.

          Każdy, kto znał Gabriela Szczepaniaka, wie, że praca z młodzieżą oraz sport to była Jego największa pasja. Oddał się jej bez reszty, wzbogacając nie tylko siebie, szkołę, ale całe nasze środowisko lokalne.

          Swój wolny czas i siły poświęcał pracy społecznej. W latach 1963 -1972 był czynnym zawodnikiem, a później trenerem piłki nożnej LZS „Wisła” Borek Wielkopolski. W 1978 roku był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Kosmos”. Od początku działalności Towarzystwa pełnił w jego zarządzie funkcję wiceprezesa, a od 1981 roku do ostatnich chwil swego życia działał jako prezes. Oczkiem w głowie śp. Gabriela Szczepaniaka była sekcja badmintona utworzona w TKKF „Kosmos”. Talent zawodników, ale również zaangażowanie trenera, którym był śp. Zmarły, sprawiły, że drużyna badmintona w latach 1980-1982 z powodzeniem występowała w II lidze okręgu wrocławskiego. Jego zawodnicy z sukcesami występowali w zawodach okręgowych w Poznaniu i Wrocławiu. Reprezentując naszą gminę, odnosili również liczne zwycięstwa w rozgrywkach na różnych szczeblach. Indywidualnie rozsławił nasz region, zdobywając srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski na Mistrzostwach Polski weteranów rozegranych w 1983 roku.

          Po przejściu na emeryturę nadal był aktywny, pracy społecznej nie zaniechał. Do ostatnich dni życia jego postawa i zaangażowanie budziły podziw. Chętnie dzielił się swoim doświadczeniem. Jeśli czas pozwalał, starał się uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach gminnych. Pokazywał młodemu pokoleniu, jak ważna powinna być dla każdego nasza „mała ojczyzna”. Dla śp. Gabriela Szczepaniaka była ważna, a potwierdził to swoim życiem.

          Gmina w uznaniu zasług uchwałą Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego z dnia 2 czerwca 2006 roku nadała śp. Gabrielowi Szczepaniakowi tytuł i odznakę „Zasłużony dla Gminy Borek Wielkopolski”.

          To jednak nie jedyne nagrody i wyróżnienia. Wymieńmy jeszcze:

          • Medal Komisji Edukacji Narodowej-1977
          • Złoty Krzyż Zasługi-1978
          • Honorowa odznaka „Za zasługi dla sportu szkolnego” Zarządu Głównego SKS- 1983
          • Medal 40-lecia PRL-1984
          • Złota Odznaka Okręgowego Związku Piłki Nożnej-1990
          • Złota Honorowa Odznaka Wielkopolskiego Związku Piłki Nożenej-2002
          • Zasłużony Działacz LZS-1981
          • Złota Honorowa OdznakaTKKF-1994
          • Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”-1994
          • Złota Odznaka Polskiego Związku Badmintona-1991
          • Medal 40-lecia TKKF-1997
          • Odznaka „Za zasługi dla Województwa Leszczyńskiego”-1986

          Panie Gabrielu! Już nie rozegra Pan tutaj żadnego meczu, już nie pomoże w organizacji żadnych zawodów sportowych. Widocznie tam też kochają sport i jest Pan tam potrzebny. Wcześniej czy później się spotkamy. Niech Pan trenuje, żeby nie wyjść z wprawy. Spoczywaj w spokoju!

           

      • Ja tu prowadzę!
        • Ja tu prowadzę!

        • Data publikacji: 04.10.2021

           

           

          14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji to Wy będziecie nauczycielami przez jeden dzień!

          Nauczyciele, z którymi macie w tym dniu zajęcia w godzinach 8:55-11:35 (druga, trzecia i czwarta lekcja) wyznaczają już od dzisiaj małe (dwu-, trzy-, lub czteroosobowe) grupy, które przygotują jakiś temat związany z danym przedmiotem. Możecie sami wybrać temat przeprowadzonej lekcji-temat może Wam podać także nauczyciel. Umówcie się dokładnie!

          Zadanie każdej z grup to przygotować interesującą lekcję dla całej klasy. Lekcje będą oceniane przez nauczycieli- klasa, która przygotuje najfajniejsze trzy zajęcia zostanie nagrodzona przez Samorząd Uczniowski. Dokładny plan tego dnia będzie wyglądał tak:

          • Lekcja 1- zajęcia przygotowawcze i radiola na temat DEN
          • Lekcja 2- zajęcia przygotowane przez Was (według planu lekcji)
          • Lekcja 3- zajęcia przygotowane przez Was (według planu lekcji)
          • Lekcja 4- zajęcia przygotowane przez Was (według planu lekcji)
          • Lekcja 5- podsumowanie przeprowadzonych lekcji- dyskusja w klasie o tym, co Wam się podobało. 

           

           

          /-/Samorząd Uczniowski

      • Zwycięstwo Julii Adamkiewicz.
        • Zwycięstwo Julii Adamkiewicz.

        • Data publikacji: 03.10.2021

           

          Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły z klasy VIIc Julia Adamkiewicz pod koniec września odebrała dyplom i nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie historyczno-plastycznym organizowanym z okazji 105 rocznicy bitwy pod Jastkowem. Warto wspomnieć, że konkurs miał charakter ogólnopolski. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          /-/Marta Sochacka

      • Integracyjna wycieczka klas IV.
        • Integracyjna wycieczka klas IV.

        • Data publikacji: 03.10.2021

           

          30 września klasy czwarte wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do parku rozrywki Bogilu w miejscowości Wioska niedaleko Grodziska Wlkp. Wyjazd był znakomitą okazją do lepszego poznania się poza „murami szkoły”. Energia i uśmiech towarzyszyły uczestnikom przez cały dzień, o czym można przekonać się oglądając zdjęcia.

          /-/Marta Sochacka