• Konkurs profilaktyczny "Papierosom-stop"-wyniki.
        • Konkurs profilaktyczny "Papierosom-stop"-wyniki.

        • W ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs profilaktyczny „Papierosom – stop”.  Udział w nim wzięli uczniowie klas od IV do VIII. Zadania konkursowe były zróżnicowane w zależności od poziomu i wszystkie dotyczyły tematyki niepalenia papierosów.

          Komisje konkursowe po dokonaniu oceny prac wyłoniły zwycięzców:

          W kategorii klas IV – wygrała gazetka wykonana przez klasę IV b.

          W kategorii klas V – wygrały pace następujących uczniów:

          1. miejsce- Dawid Wytykowski kl. 5b
          2. miejsce – Julia Adamkiewicz kl. 5c
          3. miejsce – Bartosz Szklanny kl. 5c

          Wyróżnienie – Dominik Kuliński kl. 5c

          W kategorii klas VI nagrodzone zostały wiersze następujących uczniów:

          1. miejsce – Jakub Sekulak kl. 6b
          2.  miejsce – Nikodem Szkudlarski kl. 6c
          3. miejsce – Karolina Biernat kl. 6c

          Wyróżnienie – Szymon Andruszkiewicz kl. 6c.

          W kategorii klas VII zwyciężyła drużyna z klasy 7c w następującym składzie: Lena Wyrwińska, Aleksandra Stężyca i Nikola Dopierała.

          W kategorii klas VIII najlepsze okazały się komiksy wykonane przez:

          1. miejsce- Olga Szczęsna kl. 8b
          2. miejsce- Maksymilian Andrzejak kl. 8s
          3. miejsce- Klaudia Jankowiak kl. 8a

          Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom  dziękujemy za udział w konkursie.

          Z okazji  Dnia bez Papierosa życzymy Wam  zdrowia  i dużo czystego powietrza bez dymu tytoniowego.  

          /-/Zespół Nauczycieli Specjalistów.

      • #SzkoladoHymnu-podziękowanie.
        • #SzkoladoHymnu-podziękowanie.

        • Szanowni Państwo,

           

          w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.

           

          W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

           

          W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

           

           

          Z poważaniem

          Anna Ostrowska

          Rzecznik Prasowy MEN

      • "Tropem szkolnej historii"-Wojciech Kosiński.
        • "Tropem szkolnej historii"-Wojciech Kosiński.

        • Urodził się 30 marca 1897 roku w Kotlinie jako syn Ignacego i Jadwigi. Miał dziesięcioro rodzeństwa. W 1907 roku bierze czynny udział w strajku szkolnym dzieci chcących modlić się po polsku,  który miał miejsce od 4 kwietnia do 17 czerwca 1907 roku. Podłoże do strajku przygotowały rozpowszechniane przez Ignacego Kosińskiego, ojca Wojciecha, wiadomości o podobnych wystąpieniach we Wrześni czy Pleszewie i literatura patriotyczna.  Za udział w strajku był bity i przetrzymywany po lekcjach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Kotlinie dalej kształcił się w Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu. W marcu 1916 roku zostaje powołany do wojska i przeszkolony jako radiotelegrafista. Po wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku uciekł z Rawicza gdzie groziło mu aresztowanie do Poznania by wziąć czynny udział w akcji powstańczej w Poznaniu i powiecie jarocińskim. W Poznaniu ponownie zostaje przeszkolony jako radiotelegrafista by zostać kapralem i instruktorem radiotelegrafistą. W styczniu 1921 roku zgłosił się do przygotowywanego powstania śląskiego zostając łącznikiem. Przydzielony do V radiostacji pod dowództwem por. Rościszewskiego, która wchodziła w skład Grupy Wschodniej dowodzonej przez gen. Hauke-Nowaka. Po zakończeniu powstania został zwolniony ze służby wojskowej i po krótkim przeszkoleniu zostaje przysłany przez władze szkolne na opróżnione stanowisko nauczycielskie w Borku Wielkopolskim  od 1 sierpnia 1922 roku Wprowadzenie w urząd i zaprzysiężenie Wojciecha Kosińskiego w nowej szkole nastąpiło w październiku tegoż roku. Po wybuchu wojny udaje się do Kotlina gdzie organizuje grupę oporu i rozbraja kilku Niemców przekazując ich w ręce polskich żołnierzy. Niestety Niemcy zdołali zbiec i zaczęli poszukiwać osoby, które ich zatrzymały. W okresie okupacji niemieckiej 1939 – 1945 budynek szkoły w Kotlinie zmieniono na magazyn zaopatrzenia wojsk niemieckich. W piwnicach były beczki z benzyną. Nauka dzieci odbywała się nieregularnie po 2 godziny dziennie. Uczono się po niemiecku podstaw czytania i pisania oraz liczenia w zakresie 100. Mimo surowych kar, Polacy prowadzili tajne nauczanie tzw. Komplety. Organizacją i tajnym nauczaniem w Kotlinie i okolicy zajmował się Wojciech Kosiński oraz Franciszek Szymczak. Po wojnie wrócił do pracy w szkole w Borku Wielkopolskim  otrzymując posadę nauczyciela. W Borku Wielkopolskim pracował do 31 sierpnia 1968 roku. Na emeryturę przeszedł z dniem 1 września 1968 roku razem z kierownikiem szkoły Wojciechem Paczyńskim.   Po przejściu na emeryturę pracował w szkole jeszcze w roku szkolnym 1968/69 jako emerytowany nauczyciel nauczając chemii w wymiarze 6 godzin tygodniowo. Z końcem roku szkolnego 1968/69 zakończył ostatecznie pracę zawodową i wrócił do Kotlina. 6 lipca 1971 roku awansowany uchwałą Rady Państwa za udział w Powstaniach Śląskich na stopień  podporucznika. Umiera 13 marca 1976 roku i zostaje pochowany na cmentarzu w Kotlinie. Jest patronem jednej z ulic w Kotlinie. Za swoje zasługi dla Polski odznaczony:

          • Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski
          • Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
          • Śląskim Krzyżem Powstańczym

          Zapraszam również do obejrzenia prezentacji multimedialnej do projektu "Odkryj Bohatera" wykonanej przez uczniów Gimnazjum w Witaszycach - Aleksandrę Spychał, Jagodę Marciniak, Pawła Walczaka, Aleksandrę Walczak oraz Agnieszkę Matysiak - pod opieką Renaty Konik i Mirosławy Matysiak.

          Sprostowania lub uzupełnienia do przedstawionego biogramu można przesyłać na adres: w.halas@spborekwlkp.pl

           

          Źródło:

          1. Kroniki Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim.
          2. http://www.spkotlin.szkolnastrona.pl
          3. https://opencaching.pl
          4. https://www.youtube.com/

          Opracowanie: Władysław Hałas

      • "Tropem szkolnej historii".
        • "Tropem szkolnej historii".

        • Zadaniem przedsięwzięcia, które nazwałem „Tropem szkolnej historii” jest prezentacja sylwetek pedagogów naszej szkoły oraz jej historii z pewnymi odniesieniami do Borku Wielkopolskiego.  Postaram się co pewien czas zamieścić  artykuł na ten temat.  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zamieściłem biogramy kierowników szkoły z lat 1871-1968, którzy posiadali w swoim życiorysie epizody  związane z walką o niepodległą i wolną Polskę. Biogramy te zamieściłem pod tytułem „Oni walczyli o „Niepodległą””. Nie jestem od dokonywania oceny danej postaci ale od ukazania jej życiorysu na podstawie różnorodnych  źródeł historycznych. Przeglądając stare kroniki, które zachowały się w szczątkowym stanie oraz szukając informacji w innych źródłach bywam czasem zaskoczony pozyskaną w ten sposób wiedzą. Nie wszystkich musi interesować historia ale warto zachować dla przyszłych pokoleń pewne fakty. Nie chcę używać patetycznych słów ale Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zapraszam do czytania artykułów w ramach przedsięwzięcia „Tropem szkolnej historii”.

          /-/Władysław Hałas

      • Puchatki pomagają zwierzętom.
        • Puchatki pomagają zwierzętom.

        • Puchatki wzięły udział w akcji Szkolnego Wolontariatu i zebrały karmę dla psów i kotów z przytuliska działającego na terenie naszej gminy. Los bezdomnych zwierząt nie jest nam obojętny, stąd duże zaangażowanie dzieci.  Dziękujemy za udział w zbiórce.

          /-/Anna Polaszyk