• Oni walczyli o "Niepodległą"-Kazimierz Beyer.
        • Oni walczyli o "Niepodległą"-Kazimierz Beyer.

        • Kierownik szkoły w latach 1930-1931.


          Urodzony  22 stycznia 1881 roku. Zmarł 5 października 1939 roku. Ojciec: Bogumił. Od 1920 roku kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej im. św. Jana w Bydgoszczy. Przewodniczący Rady Miejskiej w Bydgoszczy.  Po opuszczeniu stanowiska kierownika szkoły przez Jana Kosińskiego, który przeszedł na stanowisko kierownika szkoły Św. Wojciecha w Inowrocławiu, Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego ogłosiło konkurs, który został jednak unieważniony, a Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przeniosło do Borku, w drodze decyzji urzędowej z dniem 15 sierpnia 1930 roku Kazimierza Beyera, który jednak przez blisko półtora roku chorował i powierzonego stanowiska nie objął. W dniu 1 grudnia 1931 roku przeniesiony został w stan spoczynku. W roku szkolnym 1930/31 Kazimierza Beyera zastępował Władysław Wendland, senior boreckiego grona nauczycielskiego i tutejszego rejonu konferencyjnego. Również on przeszedł z dniem 1 września 1931 roku na emeryturę, a Inspektorat Szkolny powierzył zastępstwo Wojciechowi Paczyńskiemu. Od 10 października 1937 roku wiceprezes  Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy.   Od 20 marca 1938 roku prezes  zarządu bydgoskiego Stronnictwa Pracy. Uhonorowany członkostwem honorowym powstałego 16 marca 1920 roku Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego.  Aresztowany pod koniec września 1939 roku, osadzony w więzieniu gestapo przy ul. Poniatowskiego 5. Rozstrzelany 5 października 1939 roku w wieku 58 lat wraz z grupą radnych na polu za byłą Szkołą Podchorążych przy ul. Gdańskiej. Ekshumowany w październiku 1946 r. z cmentarz żydowskiego przy ul. Szubińskiej 103.

          Pochowany na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

          Opracowanie: Władysław Hałas

           

      • Oni walczyczyli o "Niepodległą"-Jan Kusiński.
        • Oni walczyczyli o "Niepodległą"-Jan Kusiński.

        • Kierownik szkoły w latach 1926-1930

          Urodzony w 1893. Zamarł w ??? roku. Nauczyciel języka polskiego od 1914 roku. Do Borku przyszedł z Koźmina, gdzie pełnił przez dwa lata obowiązki tymczasowego nauczyciela szkoły żeńskiej przy państwowym seminarium nauczycielskim. Jan Kusiński został stałym nauczycielem w Borku od dnia 1 sierpnia 1926 roku na podstawie  rozporządzenia  Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego z dnia 19 maja 1926 roku Nr I Koźm.  102/26 Kuratorium wyznaczyło go jako kandydata na przyszłego kierownika po ustąpieniu Stanisława Mielcarskiego, który w myśl rozporządzenia Kuratorium miał przejść w stan spoczynku z dniem 1 września 1926 roku. Posiadał wtedy absolutorium szkoły wyższej. Jan Kusiński w dniu 1 października 1926 roku objął urzędowanie jako kierownik tutejszej szkoły mianowany na to stanowisko rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego w dniu 28 sierpnia 1926 roku  Nr I Koźm. 202/26. Po rozpoczęciu nauki po feriach jesiennych w dniu 14 października 1926 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie Jana Kusińskiego na urząd jako nowego kierownika szkoły W uroczystości tej brali udział: Inspektor Szkolny Roman Stróżewski z żoną, Antoni Stański z Radą Szkolną Miejscową, miejscowy ks. proboszcz Stefan Pawłowski, grono nauczycielskie i młodzież szkolna z wszystkich klas. Pierwszym, najpilniejszym i najważniejszym zadaniem Jana Kusińskiego, jako kierownika szkoły było jak sam mówił: „Doprowadzenie do rzetelnej współpracy i zaprowadzenie harmonii między domem a szkołą. Rozumowanie rodzicielskie oparte na stałej negacji do wszystkiego co polskie, czego za „Niemca nie było”,  winno być w sercach i  mózgach rodziców przerwane, by skłonić dom rodzicielski do rzetelnej i pozytywnej współpracy ze szkołą.” Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w dniu 28 czerwca 1930 roku Jan Kosiński pożegnał się z dziatwą szkolną. Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego dekretem z dnia 4 lipca 1930 roku Nr. 22622/30 przeniosło Jana Kusińskiego w drodze konkursu na równorzędne stanowisko do szkoły Św. Wojciecha w Inowrocławiu z dniem 1 września 1930 roku. Tymczasowe kierownictwo szkoły powierzył Inspektor Szkolny Władysławowi Wandlandowi.

          Miejsce pochówku ..............

          Opracowanie: Władysław Hałas

      • Oni walczyli o "Niepodległą"- Stanisław Mielcarski.
        • Oni walczyli o "Niepodległą"- Stanisław Mielcarski.

        • Kierownik szkoły w latach 1871-1926.

          Urodzony 22 września 1847 roku w Dubinie pow. rawickim. Zmarł 02 maja 1937 roku w Borku Wielkopolskim w wieku 89 lat. Ojciec Bartłomiej –małomiasteczkowy rolnik. Od 1871 roku kierownik szkoły w Borku Wielkopolskim. Z okazji 50 lecia pracy uznając zasługi  położone na polu oświaty, zwłaszcza w trudnych i ciężkich czasach niewoli uhonorowany  w sierpniu 1919 roku tytułem rektora „honoris causa”.  Polskie ustawodawstwo uznawało tylko stanowisko kierownika szkoły, natomiast ustawodawstwo niemieckie przewidywało, że kierownik szkoły  tzw. Hauptleher, który zdał specjalny dyplomowany egzamin na kierownika szkoły, otrzymuje dyplom z tytułem  rektora szkoły. Ponieważ Stanisław Mielcarski nigdy tego egzaminu nie zdała, został przez Kuratorium uhonorowany tytułem rektor „honoris causa”.  Również z tej okazji Miejscowa Rada Szkolna wypłaciła mu z kasy szkolnej 1000 marek. Od 20 listopada 1923 roku do kwietnia 1924 roku objął również stanowisko kierownika szkoły w Skokowie pełniąc tymczasowe zastępstwo po wyprowadzeniu się p. Klichowskiego do Rawicza. Za jego kierownictwa dnia 1 sierpnia 1925 roku została zlikwidowana wiejska szkoła na Zdzieżu  i przyłączona do szkoły miejskiej w Borku, gdzie została utworzona szkoła 7 klasowa.   

          Uroczyste pożegnanie przez młodzież szkolną i grono pedagogiczne, ustępującego kierownika szkoły nastąpiło w dniu 11 września 1926 roku. Stanisław Mielcarski przeszedł w stan spoczynku z dniem 1 października 1926 roku po 57 latach służby nauczycielskiej, a 52 latach pracy w samym Borku i w 80 roku życia. Nie był to jednak koniec pożegnań. Po rozpoczęciu nauki po feriach jesiennych w dniu 14 października 1926 roku odbyło się pożegnanie Stanisława Mielcarskiego przez Inspektora Szkolnego p. Stróżewskiego z żoną, p. Stańskiego z Radą Szkolną Miejscową, miejscowego ks. Proboszcz Pawłowskiego, grono nauczycielskie i młodzież szkolną z wszystkich klas. Inspektor żegnając w imieniu Kuratorium i swoim dziękował w gorących słowach Stanisławowi Mielcarskiemu za długoletnią pracę w szkole, życzył mu zdrowia i błogosławieństwa bożego w dalszym życiu.  Stanisław Mielcarski był uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

          Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Borku Wielkopolskim.

          Opracowanie: Władysław Hałas

      • "Drzwi otwarte"- informacja.
        • "Drzwi otwarte"- informacja.

        • Zgodnie z kalendarzem pracy szkoły (strona szkoły, menu "Uczniowie i rodzice", podmenu "Informacje", zakładka "Kalendarz", jutro tj. 13 listopada w godz. 17.00-18.30 odbędą się "Drzwi otwarte". Serdecznie zapraszamy.

          /-/Władysław Hałas

      • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
        • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

        • Dzisiaj świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw  o godz. 10.00 Msza święta w Sanktuarium Maryjnym na Zdzieżu celebrowana przez Proboszcza Tadeusza Lorka. Po Mszy delegacje uczniów naszej szkoły oraz harcerze 19 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Ignacego Talarczyka w Borku Wielkopolskim złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców naszej gminy oraz zapalili znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich. Następnie wszyscy przeszli na rynek, na którym  odbył się apel pamięci, który odczytała druhna Agnieszka Nawrocka. Przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a Burmistrz Marek Rożek wygłosił okolicznościowy referat - "Odrodzenie Państwowości ma różne płaszczyzny – Parlamentaryzm II RP". O godzinie 12.00 oddano tradycyjnie strzał armatni, zawyły syreny, a uczestnicy uroczystości odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, po którym przemaszerowali na kolejną część do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na początku Burmistrz Marek Rożek z okazji Narodowego Święta Niepodległości wręczył nauczycielom Nagrody Burmistrza. Z naszej szkoły nagrodę otrzymali: Grażyna Szczepaniak, Aneta Ciszyńska oraz Michał Szczepaniak. Po wręczeniu nagród z programem artystycznym pt: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem" wystąpili uczniowie klas 1-8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zimnowodzie pod kierunkiem: Joli Kasprzak-Jędrzejewskiej, Bogumiły Zaremby-Serek, Magdaleny Fabisiak, Anny Roszak oraz Agaty Nowak. Program zakończył wspaniały występ Adrianny Jędrzejewskiej. Po zakończeniu programu artystycznego każdy miał okazję skosztować tradycyjnego staropolskiego bigosu.  Zamieszczamy kilka zdjęć z programu artystycznego oraz nagranie z występu Adrianny Jędrzejewskiej.

          /-/Władysław Hałas