• „Nocy w bibliotece”.
        • „Nocy w bibliotece”.

        • W piątek 29 listopada o godzinie 19.00 w bibliotece szkolnej zebrali się uczestnicy „Nocy w bibliotece”. Spotkanie miało charakter andrzejkowy. Na początku uczniów podzielono na grupy. Każda z nich musiała wymyślić sobie nazwę i tak powstały: „Robaczki”, „Gryzipiórki”, „Świnka Pepa Live”, „Rudolfy” i „Wrzeszczące Susły”. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali fragmentu książki Liliany Fabisińskiej pt. „Bezsennik  czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą. Andrzejkowa przepowiednia.” Później grupy przystąpiły do rywalizacji na „Stacji Zadań”. Czekały na nich następujące zadania: Szyfry, Przysłowia i powiedzenia andrzejkowe, Literki, Wykreślanki, Cienie kluczy, Słownik na czas i Krzyżówka. Po trudach „Stacji Zadań” była kolacja. Później w wypożyczalni biblioteki czekała na wszystkich „Szklana Kula” i każdy wróżył sobie, kim zostanie w przyszłości. Żeby nie było tak łatwo – zawody rozpoznawano po specjalnych przedmiotach z zawiązywanymi oczami. O godzinie 22.00 pierwsza grupa stanęła przed „Gabinetem Wróżki Agreel”. Żeby go opuścić  uczestnicy musieli wykonać szereg powiązanych ze sobą łamigłówek …a wszystko to w blasku świec.  Mimo listu z ostrzeżeniem uczniowie odważnie wchodzili do gabinetu. Drużyny wykazały się znajomością szyfrów, kodów QR, rozwiązywały krzyżówki, ale wypiły też dużo wody i przeszukiwały kocią kuwetę. A wszystko to po to, by wydostać się z gabinetu;) W oczekiwaniu na pokój zagadek  grupy wykonywały lapbooki o tematyce andrzejkowej i świątecznej. Powstałe lapbooki można obejrzeć na wystawie przy bibliotece. Późno w nocy uczniowie umyli się i udali na spoczynek. Rano, tuż po śniadaniu ogłoszono wyniki nocnej rywalizacji. Trzy najlepsze grupy otrzymały upominki, a pozostałe słodycze. Pierwsze miejsce zajęła grupa „Robaczki”. O godzinie 8.00 uczniowie wrócili do domów.

          /-/Bibliotekarki

      • Kicia Kocia z wizytą u pierwszoklasistów.
        • Kicia Kocia z wizytą u pierwszoklasistów.

        • 2 i 9 grudnia panie bibliotekarki odwiedziły uczniów klas pierwszych. Spotkanie było kontynuacją październikowej wizyty dzieci w bibliotece szkolnej. Wtedy to pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak wypożyczać książki i zostali pasowani na czytelników.

          Panie bibliotekarki przeczytały uczniom książeczkę dotyczącą jednej z przygód Kici Koci pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odbyła się rozmowa na temat wrażeń dzieci. Okazało się, że bardzo uważnie słuchały historyjki o zwierzątku. Na koniec każdy uczeń wykonał opaskę z uszkami kotka.

      • Puchatki na spotkaniu z Panem Policjantem.
        • Puchatki na spotkaniu z Panem Policjantem.

        • 12 grudnia odbyło się spotkanie z policjantem. Pan policjant przeprowadził pogadankę na temat kontaktów z obcymi oraz bezpiecznego reagowania na psa w sytuacji zagrożenia. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w dyskusji.  Policjant wyjaśnił też jak należy podróżować samochodem i jaką rolę pełnią pasy bezpieczeństwa. Uzyskana wiedza jest dla przedszkolaków bardzo przydatna. Dziękujemy panu asp. sztabowemu Jarosławowi Godniak z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu za wizytę w przedszkolu.

          /-/Anna Polaszyk

      • Spotkanie Wigilijne z Rodzicami u Puchatków.
        • Spotkanie Wigilijne z Rodzicami u Puchatków.

        • 11 grudnia 2019 roku w sali Puchatków  odbyło się Spotkanie Wigilijne, w którym uczestniczyły dzieci wraz z zaproszonymi rodzicami. Uroczystość poprzedzały długie przygotowania: zapamiętanie roli, przygotowanie stroju, rekwizytów i dekoracji sali. Puchatki wcieliły się w postacie z tradycyjnych jasełek.  Zaprezentowały także taniec aniołków. Po przedstawieniu i życzeniach nadszedł czas na  poczęstunek, którego organizacją zajęły się mamy:  Mama Kuby D., Mama Szymona i Mama Kuby B. Nie zabrakło także Gwiazdora z workami pełnymi prezentów. Jego przyjście wzbudziło u dzieci wiele pozytywnych emocji.  Dzieci zadowolone z prezentów podziękowały Gwiazdorowi za przybycie recytując wiersz o Św. Mikołaju oraz śpiewając piosenkę. Występy w przedstawieniach są okazją do nauki samokontroli i współdziałania Pozwalają pogłębić swoje doświadczenia, dostrzec własne umiejętności i możliwości. Dziękujemy Rodzicom za przybycie  i udział w tym ważnym momencie, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

          /-/Anna Polaszyk/Barbara Danek

      • Guzikowe zabawy usprawniające, czyli Dzień Guzika u Puchatków.
        • Guzikowe zabawy usprawniające, czyli Dzień Guzika u Puchatków.

        • 12 grudnia swoje święto mają guziki. Po zgromadzeniu dużej ilości guzików przeszliśmy do obchodów tego nietypowego dnia. Prawidłowe opanowanie umiejętności szkolnych tj. pisania, wycinania, wydzierania, malowania, uzależnione jest od ogólnej sprawności ruchowej, a w szczególności od sprawności ręki. Sposobem na rozwijanie sprawności rąk u dzieci są systematycznie prowadzone ćwiczenia motoryki małej. Puchatki wzięły udział w guzikowych zabawach usprawniających i układały z guzików figury geometryczne, a także brały udział w guzikowych wyścigach – tzw. pchełki. Następnie dzieci nawlekały guziki na drucik kreatywny, ćwicząc przy tym sprawności manualne. Na koniec dzieci zajęły się wykonaniem  guzikowej choinki. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniami, dobrze się przy tym bawiąc.

          /-/Anna Polaszyk

      • Spektakl: „ O tym, jak smok Heniek bajki czytał”.
        • Spektakl: „ O tym, jak smok Heniek bajki czytał”.

        • 10 grudnia wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w przedstawieniu: „ O tym, jak smok Heniek bajki czytał” w wykonaniu teatru FORM.ART z Łodzi.  Podczas spektaklu dzieci zapoznały się z legendami polskimi: „ O czarodziejskim młynku”, „ O powstaniu Wisły”, „Bazyliszek”, „Toruńskie katarzynki”.  Udział w przedstawieniach w roli widza ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a w szczególności na jego rozwój psychiczny, umysłowy i moralny. Pomaga kształtować wrażliwość estetyczną, moralną, społeczną i przeżywać szereg emocji towarzyszących występującym aktorom. Podczas spektaklu było słychać żywiołowe reakcje dzieci i interakcje z aktorami. Spontaniczne reakcje świadczyły o tym, że przedstawienie spodobało się najmłodszej widowni.

          /-/Anna Polaszyk