• Pilna informacja o dowozach.

• Uwaga Rodzice! Ze względu na awarię w dniu dzisiejszym tj. 6 grudnia 2019 roku autobus szkolny przyjedzie po uczniów do Jeżewa około godz. 8.00. Informacja otrzymana z Gminy.

• „Czary mary” u Gumisiów.

• 29 listopada 2019 roku najmłodsze przedszkolaki zapoznały się  z tradycją andrzejkową. Z tej okazji dzieci przybyły do sali w bardzo ciekawych przebraniach - nie zabrakło wróżek, czarownic czy super bohaterów. Wprowadziło to odpowiedni nastrój do świętowania. Na początek Pani wytłumaczyła, skąd wywodzą się Andrzejki, a potem przystąpiliśmy do pięknego pokolorowania rysunków związanych z tematem przewodnim. Po śniadanku sala zamieniła się w pokój wróżb i czarów. Pani za pomocą różdżki wypowiadała wraz z dziećmi zaklęcie, które miało magiczną moc. Zabawy rozpoczęliśmy od ustawiania butów - ustaliliśmy, że właściciele pierwszego i ostatniego buta to dzieci, na jakie czeka wieczna przyjaźń, choć oczywiście traktowaliśmy to nieco humorystycznie, pamiętając o tym, że wszyscy jesteśmy najlepszymi kompanami. Gumisie sprawdziły również, co czeka je w tej dalekiej oraz bliskiej przyszłości - kręcąc butelką, odkrywały kolejne gwiazdy z przepowiedniami, niektórzy wiedzą już, że odwiedzi ich Św. Mikołaj, inni czekają na gorące wakacje, a spore grono cieszyło się z wylosowanego skarbu czy korony. Mnóstwo frajdy dostarczyła nam zabawa z balonami, jakie najpierw unosiły się na kolorowej chuście, ale po złapaniu ich okazało się, iż w środku skrywają pewną wiadomość - przyszły zawód. Przebiliśmy je zatem i każdy przedszkolak był bardzo zadowolony ze swojego obrazka, snując już dalekosiężne plany. Nadszedł czas na słodki poczęstunek, ale oczywiście w tym dniu nie mógł być on taki zwyczajny - wokół cukierka zawinięte były kolejne wróżby, tym razem dotyczące zabawek, które prawdopodobnie dzieci dostaną pod choinkę. Ta aktywność również wywołała wiele śmiechu, bo nie każdy trafił w to, czego by oczekiwał, ale potraktowaliśmy to z dużym dystansem i żartowaliśmy wspólnie. W czasie swobodnych zabaw oraz tańców, dzieciaki mogły korzystać ze stoliczków, gdzie czekały kubeczki z ukrytymi przedmiotami - pierścionkiem, różańcem i monetą, a także magiczne karty z przepowiedniami. Zwieńczeniem naszych działań stało się przelewanie wosku przez wielki, zaczarowany klucz. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się powstałym figurom i rozmyślały nad ich znaczeniem, wykazując się przy tym kreatywnością oraz wspaniale rozwiniętą wyobraźnią. Andrzejki były bardzo ekscytującym wydarzeniem i na długo zapadną w naszej pamięci.

/-/Marlena Schmitchen

• Puchatki bawią się i uczą z logopedą.

• Poranek 4 grudnia przywitał dzieci 5-6 letnie I spotkaniem z logopedą, z cyklu „Ćwiczenia izometryczne warg, języka i żuchwy”.  „Puchatki” dowiedziały się, że aby prawidłowo mówić trzeba mieć sprawne narządy mowy, a te z kolei wymagają systematycznego i wielokrotnego „uruchamiania”, najlepiej podczas dobrej zabawy. Tak więc dzieci dobrze bawiły się podczas różnorodnych ćwiczeń, napinając przy tym mięśnie języka, warg, żuchwy i oczywiście rąk, a także utrwalając prawidłowy tor oddechowy.

Według teorii rozwojowych kojarzenie ruchów żuchwy, języka i warg z ruchami rąk daje bardzo dobre efekty. Uczy koordynacji ruchowej, precyzji wykonania ruchu i wzmacnia nasze mięśnie. A ponieważ w mózgu człowieka największe obszary kory mózgowej związane są z funkcjami kierującymi ruchami rąk i języka, to oznacza, że ruchy tych narządów są najbardziej skomplikowane i precyzyjne i czyni je niezmiernie ważnymi dla rozwoju człowieka. Psycholog, prof. Tadeusz Gałkowski w jednej ze swoich prac pisał, że mowa i ręka to jedno. Nie bez przyczyny pierwsze słowa, a właściwie sylaby, których uczymy, to najczęściej „pa, pa”, skojarzone z ruchem ręki. Będąc już dorosłymi ludźmi często przy mówieniu gestykulujemy. Okazuje się, że ruch rąk w miarę postępującego rozwoju człowieka nie traci na wartości, wręcz przeciwnie, pomaga nam podkreślać ważność tego, co mówimy oraz ułatwia uzewnętrznić emocje.

Niebawem kolejne spotkanie z tego cyklu, o którym z przyjemnością poinformujemy.

/-/Arleta Błażejczak

• EDMUND 2019.

• Wczoraj 04 grudnia mieliśmy zaszczyt brać udział Gali Wolontariusza Roku organizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Gostyńskiego.Jak wcześniej podawaliśmy jako organizacja nominowana otrzymaliśmy zaproszenie. Nominacje dotyczyły trzech grup: wolontariat grupowy, indywidualny oraz biznesowy. Niestety nie udało się nam otrzymać statuetki, jednak sama atmosfera oraz towarzystwo wynagrodziło wszystko.

/-/Magdalena Baran