• Maria Świdurska w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego!

• W dniach od 22 października do 5 listopada 2019 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Borku Wlkp. odbywały się Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Na etapie szkolnym w naszej placówce wzięło w nich udział 17 uczniów z klas VII i VIII szkoły podstawowej. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs języka angielskiego, uczestniczyło w nim 10 uczniów. Pięcioro uczniów przystąpiło do zmagań z języka polskiego, czworo z matematyki, troje z fizyki. W konkursach z biologii i chemii uczestniczyła tylko jedna osoba. Niektórzy uczniowie brali udział w kilku konkursach. Aby zakwalifikować się do etapu rejonowego, należało uzyskać 40 punktów na 50. Taki wynik osiągnęła z chemii uczennica klasy 8a Maria Świdurska, którą do konkursu przygotowywała Pani Małgorzata Paszkowiak. Gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnych etapach!

/-/Elżbieta Figielek

• Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Nowakowskim.

• 5 listopada w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Nowakowskim. Uczestniczyli w nim uczniowie klas siódmych naszej szkoły.

Krzysztof Nowakowski to podróżnik, alpinista, miłośnik psich zaprzęgów, autor książki „23 kilometr”(można ją wypożyczyć w Bibliotece Publicznej). Do Borku przyjechał ze swoim czworonożnym przyjacielem- Henią, która jest liderem psiego zaprzęgu. Suczka rasy husky wzbudziła ogromne zainteresowanie siódmoklasistów.

Podczas spotkania podróżnik opowiadał o swoich wyprawach. Pokazał prezentację multimedialną, dzięki czemu przybliżył uczniom zagadnienia związane z przeżyciami w Laponii, nad fińskim Jeziorem Inari. Dzieci mogły poznać wiele ciekawostek dotyczących przygód w Arktyce, np. historii ze śpiworem. Dowiedziały się także o wyścigach psich zaprzęgów, w których Krzysztof Nowakowski brał udział.

/-/Elwira Szymoniak

• Bombki choinkowe z Nowej Obry.

• Dzieci z przedszkola z Wycisłowa (04.11.2019 rok) brały udział w warsztatach „Ręczne malowanie bombek choinkowych”. Skrzaty dowiedziały się jak należy ozdobić bombki, po czym same przystąpiły do dekorowania. Wymalowane klejem: gwiazdki, dzwonki, choinki, serduszka, dzieci posypywały brokatem. Gdy nasze ozdoby wysychały, udaliśmy się do pomieszczeń, gdzie obserwowaliśmy kolejne etapy. Śledziliśmy wykonanie szklanych wydmuszek, gdzie było bardzo gorąco oraz pozostałe czynności powstawania bombek o właściwym kształcie. Każdy z nas miał ulubiony kształt, np. owoce, zwierzęta, pajacyki. Bombki z Zakładu Lotos trafiają na eksport, głównie do Australii. Cieszymy się, że mogliśmy własnoręcznie ozdobić bombkę na swoje drzewko choinkowe.

/-/Krystyna Łączniak

• Uroczystość Wszystkich Świętych.

• Przechodzą ludzie, schylają głowy. Wśród żółtych liści listopadowych palą się znicze... Danuta Wawiłow „Znicze” (fragm.) Przedszkolaki z Wycisłowa pamiętały o zmarłych żołnierzach oraz o tych, którzy odeszli z naszych rodzin (31.10.2019 rok). Skrzaty zapaliły znicze przy figurze Serca Pana Jezusa i w ciszy wróciły do przedszkola.

/-/Krystyna Łączniak