• „Mała Książka Wielki Człowiek”.

• Data publikacji: 10.05.2022

Z okazji Światowego Dnia Książki, uczniowie klas pierwszych otrzymali specjalne zaproszenie do biblioteki szkolnej. Podczas spotkania mali czytelnicy wysłuchali piosenki Mieczysława Szcześniaka Mała Książka Wielki Człowiek, która promuje kampanię w mediach społecznościowych. Uczniowie brali udział w zabawie z alfabetem, a na zakończenie otrzymali zestawy książek i plakaty, przesłane przez Instytut Książki.

/-/Bibliotekarki szkolne

• Ogłoszenie Burmistrza Borku Wlkp.-dyżury wakacyjne w przedszkolach.

• Data publikacji: 04.05.2022

OGŁOSZENIE BURMISTRZA Borku Wlkp.

W sprawie dyżurów wakacyjnych w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Borek Wielkopolski w okresie wakacyjnym w 2022 r.

Działalność przedszkoli w okresie wakacji będzie prowadzona na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, które wciąż określają zaostrzone zasady organizacji pracy przedszkoli. Zaleca się w nich m.in. unikanie rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad dziećmi czy organizację pracy w sposób uniemożliwiający stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.W roku szkolnym 2021/2022 opieka wakacyjna w dyżurujących przedszkolach, zgodnie z zarządzeniem Nr 27/2022 Burmistrza Borku Wlkp. z dnia 23 lutego 2022 roku w sprawie ustalenia terminów przerw w pracy przedszkoli prowadzonych przez Gminę Borek Wielkopolski na rok szkolny 2021/2022, będzie organizowana w następujących terminach:

Burmistrz Borku Wlkp.

/-/Marek Rożek

• Konstytucja 3 Maja - wszystko, co powinieneś wiedzieć.

• Data publikacji: 03.05.2022

3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa rządowa, która przeszła do historii. Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką. Jakie były okoliczności i konsekwencje uchwalenia Konstytucji 3 Maja? Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji.

Źródło:onet.pl

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej.

• Data publikacji: 03.05.2022

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Pozwalamy sobie dzisiaj zamieścić krótką historię naszych barw narodowych.

Historia polskiej flagi zaczyna się od karmazynowego sztandaru. Intensywnie czerwony kolor był symbolem bogactwa i dostojeństwa. Ze względu na wysoką cenę barwnika – koszenili, uzyskiwanej z larw czerwca polskiego – na posiadanie flagi pozwolić sobie mogli tylko magnaci i dostojnicy państwowi. Na sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Barwami Rzeczypospolitej Obojga Narodów były z kolei dwa czerwone pasy przedzielone białym. W okresie przedrozbiorowym za barwy narodowe uznawano: biały, karmazynowy i granatowy.

Barwy biała i czerwona po raz pierwszy za narodowe uznane zostały 3 maja 1792 roku, w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji.

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi 1 sierpnia 1919 roku uchwalił Sejm Ustawodawczy. Jak głosiła ustawa "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony".

Od tego momentu kilka razy zmieniono odcienie flagi narodowej. W 1921 roku zdefiniowano odcień czerwieni na fladze jako karmazyn. Sześć lat później zmieniono go na znacznie jaśniejszy cynober. Obecne kolory polskiej flagi definiuje ustawa z 31 stycznia 1980 roku. Górna część flagi jest srebrzystobiała, dolna natomiast znów jest karmazynowa.

Źródło: onet.pl

• Dzień dodatkowo wolny od zajęć-przypomnienie informacji.

• Data publikacji: 29.04.2022

Przypominam, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022 dzień 2 maja jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych. Dowóz dzieci zgłoszonych na ten dzień do przedszkola w kompetencji rodziców. W/w dnia autobusy szkolne nie kursują.