• W świecie gier komputerowych.
        • W świecie gier komputerowych.

        • Data publikacji: 20.11.2022

           

          Dnia 4 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z ilustratorką książek - Panią Natalią Sienkiewicz i ilustratorem gier komputerowych - Panem Łukaszem Sienkiewiczem. Prowadzący przygotowali swoje prace i zaprezentowali je uczniom. Szczególnie interesujący dla młodych odbiorców był temat gier komputerowych, o których żywo dyskutowali z prowadzącym. Dziękujemy Pani Wioletcie Jańczak za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

          /-/Bibliotekarki

      • Motylki na baliku.
        • Motylki na baliku.

        • Data publikacji: 17.11.2022

           

          Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego malucha. Bawią, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. W związku z tym, 14 listopada 2022 r. w grupie przedszkolnej Motylki odbył się balik z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Każdy przedszkolak opowiedział o swojej ulubionej  bajkowej postaci. Podczas wspólnych zabaw, tańców, śpiewania bajkowych piosenek Motylki bardzo miło spędziły czas.

          /-/Ilona Bogdańska

      • Informacja o konkursie.
        • Informacja o konkursie.

        • Data publikacji: 16.11.2022

           

          Organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Informacji o konkursie udziela p.Iwona Kwintkiewicz.

          /-/Władysław Hałas

      • Wycieczka uczniów klas 4-8 do Wrocławia.
        • Wycieczka uczniów klas 4-8 do Wrocławia.

        • Data publikacji: 14.11.2022

           

          Uczniowie klas 4-8 udali się na wycieczkę do Wrocławia w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”. W ramach tego programu wycieczka została dofinansowana kwotą 4639,36 zł. Po przyjeździe do Wrocławia uczniowie udali się do Muzeum Etnograficznego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Liczy ono ponad 20 tysięcy eksponatów dokumentujących głównie życie wsi dolnośląskiej od wieku XVII aż po czasy współczesne. Ilustrują one kulturę ludową zarówno dawnych mieszkańców regionu jak i powojennej ludności napływowej. W miejscu tym ocalono od zniszczenia dużą część rozproszonych po wojnie zespołów zabytków dolnośląskich z dawnych muzeów i kolekcji prywatnych i poszerzono je o zabytki pozostające jeszcze w terenie – tworząc w ten sposób między innymi znakomite kolekcje malowanych mebli, malarstwa na szkle, grafiki dewocyjnej, rzeźby, uli figuralnych, form piernikarskich i czepców dolnośląskich. Gospodarcze podstawy życia dawnej wsi pozwalają odtworzyć zabytki Działu Kultury Technicznej – sprzęty rolnicze, środki transportu, przedmioty związane z pasterstwem i hodowlą, wyroby i narzędzia rzemieślnicze.

          Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które jest jednym z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczą obecnie ponad 200 000 obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki.  Kolekcja Muzeum Narodowego we Wrocławiu w gmachu głównym prezentowana jest w ramach sześciu galerii stałych: „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI wieku”, „Sztuka śląska XIV–XVI wieku”, „Sztuka śląska XVI–XIX wieku”, „Sztuka polska XVII–XIX wieku”, „Sztuka europejska XV–XX wieku” oraz „Cudo-Twórcy”. Wszystkie te działy zostały przez uczestników wycieczki zwiedzone. Uczniowie zobaczyli dzieła takich twórców jak np.: Olga Boznańska, Wojciech Gerson,  Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański, Józef Chełmoński oraz Jacek Malczewski i wielu innych.

          Po wyjściu z Muzeum Narodowego udali się do Muzeum Panoramy Racławickiej. W oczekiwaniu na wejście uczniowie udali się do sali multimedialnej, w której przeżyli bardziej nowoczesną podróż z historii w postaci multimedialnej Bitwy pod Racławicami i zwycięstwa Tadeusza Kościuszki. W środkowej części sali ustawiona jest makieta pól racławickich, na której wyświetlany jest przebieg bitwy. Natomiast wokół pomieszczenia, na panoramicznych ekranach, wyświetlane są animacje uzupełniające przekaz. Ciekawym elementem jest przedstawienie wszystkich oddziałów walczących w bitwie. W taki sposób można poznać nie tylko historię samej walki, ale też wygląd ówczesnych żołnierzy. O godzinie 13.30 rozpoczęła się prezentacja Panoramy Racławickiej, która ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Za autorów Panoramy Racławickiej uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy tym projekcie było większe.

          Przedstawiona w formie panoramy bitwa nie była najznamienitszym zwycięstwem wojsk polskich i nie to chcieli przedstawić autorzy. Jan Styka po ukończeniu dzieła powiedział, że chciał uwiecznić moment, w którym „złączyły się wszystkie stany dla obrony Ojczyzny” i postać samego Kościuszki, który tak ukochał polską ziemię, „że garść jej nosił na sercu aż do zgonu”. Trzeba przyznać, że zdecydowanie się mu to udało. Kunszt z jakim odwzorowana jest bitwa jest na najwyższym poziomie. Ogrom detali i dbałość o szczegóły sprawia, że ma się wrażenie uczestniczenia w przedstawionych na obrazie wydarzeniach. Niewiarygodnym jest, że 9 malarzy potrafiło tak spójnie przedstawić poszczególne sceny i zgrać wszystko w harmonijną całość. Złudnym wydaje się jednak, że wszystko w tym miejscu jest namalowanym na płótnie obrazem. Panorama Racławicka jest tak wyjątkowa przez to, że łączy w sobie obraz z fizycznymi dekoracjami. Drewniane płotki przechodzące z namalowanych w te realne, czy z precyzją umiejscowione krzaki nadają temu miejscu wyjątkowości. To właśnie dzięki połączeniu tych dwóch elementów już od pierwszego spojrzenia ten ogromny obraz nas zachwycił. Po 3o minutach zakończył się ten wspaniały pokaz i udaliśmy się na obiad. Ugościła nas Restauracja & Pizzeria Verona. Na menu składała się zupa pomidorowa z makaronem, frytki, dewolaj oraz surówka. Ze względu na późna porę oraz korki nie udało się dojechać do Muzeum Czterech Kopuł, a sam wyjazd z Wrocławia zajął nam ponad 1 godzinę. Oczywiście w drodze powrotnej był McDonald’s.  Po godzinie 19.00 dotarliśmy do Borku Wielkopolskiego.Całkowity koszt wycieczki wyniósł 5799,20 zł.

          /-/Władysław Hałas